GENEL KATILIMA AÇIK EĞİTİMLER

ÇALIŞAN MUTLULUĞUNUN ANALİZİ
ANKARA
30 Mart 2018

Saat: 09:30 – 17:00

•Günümüzde çalışan tatmini, çalışan bağlılığı ve çalışan mutluluğu kavramları
•Çalışan mutluluğunu ölçmek neden önemli?
•Hangi durumlarda mutluluk ölçümleri yapılması çok da uygun olmayabilir?
•Çalışan mutluluğu nasıl ölçülür?
•Çalışan mutluluğunu ölçerken hangi alanlara bakmak katkı sağlar?
•Çalışan mutluluğunu ölçen anketlerde nelere dikkat edilmelidir?
•Çalışan mutluluk ölçüm ve takiplerinde insan kaynakları birimlerinin ve şirket yönetiminin rolü
•Anket süreci kimin sahipliğinde olmalı, nasıl planlanmalı, şirket içinde reklamı nasıl yapılmalı, nasıl paylaşılmalı, nasıl yönetilmeli ve nasıl yürütülmelidir?,
•Sonuç analizlerinin nasıl ve ne şekilde yapılması ve ne şekilde sunulması destekleyici olur? (örnek anket analiz raporu)
•Eylem planı oluşturma aşaması ne şekilde yapılandırılmalıdır?
•Sonuçlar ve planlanan adımlar nasıl paylaşılmalıdır,  bunları yapmak kimin sorumluluğunda olmalıdır?
•Mutluluk anketlerinde takip ve süreklilik neler sağlar?

 

Eğitmen: Nazlı Ermut

1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans programını bölüm üçüncüsü olarak bitirdikten sonra, 
1991 yılında yine aynı bölümde para politikaları alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve “Money Demand and The Effects of Tax Policy in The Special Case of Turkey” konulu master tezini hazırlamıştır. Bir süre akademik görevlerde ve proje yönetimi konusunda çalışmalarda bulunduktan sonra İnsan Kaynakları alanında çalışmaya başlamış ve bu alanda da uzmanlaşmıştır. Uzun yıllar İnsan Kaynakları alanında yöneticilik yapmıştır. Halen İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Kurumsal/Bireysel Koçluk alanlarında çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir. 25 yıllık profesyonel iş tecrübesi portföyünde, insan kaynakları yönetimi (işe alımlar, maaş ve yan fayda yönetimi, çalışan ilişkileri, performans yönetimi, eğitim planlarının hazırlanması, iç eğitim tasarlama ve sunumu), proje fizibilite ve maliyet çalışmaları, kalite yönetim sistemi ve ISO 9001 belge yönetimi, iç denetim faaliyetleri,  çalışan memnuniyet takibi ve analizleri, müşteri memnuniyet takibi ve analizleri, şirket içi koordinasyon ve raporlama gibi konular yer almaktadır. Bunun yanı sıra, çalıştığı firmaların  yurtdışı İnsan Kaynakları organizasyonlarının üyesi olarak, uluslarası İK metriklerinin takibi ve raporlanması, uluslararası ödül sisteminin gözden geçirilmesi ve standart görev  tanımları oluşturulması gibi çalışmalarda görev almıştır. Çalıştığı firmaların çok uluslu firmalar olmasından hareketle standart kurumsal yapı ve farklı kültürler üzerinde deneyime sahiptir. 2011 yılında tamamladığı Erickson okulu koçluk eğitimlerinin ardından bireysel koçluk çalışmalarının yanısıra, kurumsal alanda koçluk bakış açısı ile danışmanlık ve sistem oluşturma çalışmalarına destek sağlamaktadır. Bu alanda son dönemde kurumsal performans yönetim sistemi ve kurumsal hedef oluşturma konularında şirket yöneticileri ve ekipleri ile çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca, sahip olduğu deneyimlerini, sosyal sorumluluk projelerine aktarmak yönünde çalışmaları da desteklemektedir. Katıldığı eğitim ve sertifika programları: Güçlü Uzlaşılar (Erickson College), Negotiation Takım Koçluğu (Denge Merkezi), Takım Koçluğu (Denge Merkezi), Spiral Dynamics Integral (5Deep Integral), NLP Practitioner (Denge Merkezi), Heal Your Life Workshop (Aylin Algün Bodur), Enneagram Eğitimi (Erickson College), Koçluğun Sanatı ve Bilimi Profesyonel Koçluk Sertifika Programı (Erickson College, Denge Merkezi), Organizational Development Training (Conference Board), NLP & Business Coaching (Liberation X), Motivational Training Techniques & Essential Skills of Instruction (Corporate Training), Women in Leadership Summit (Linkage Inc.), Counselling at Work (GBS Corporate Training), ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi (Teknokal), Lead Assessor and Internal Auditing (Row Parker Associates)

Eğitim Yeri: Hotel Midi
Adres: Karyağdı Sokak No: 40 Çankaya Ankara
Bilgi ve Kayıt için: 
HRM Danışmanlık - Ankara Ofisi
Uğur Mumcu Cad. 95/10

 

 

Tarih
Eğitim Konusu
Eğitim Yeri
BP Türkiye
3 Kelimede HRM; Güvenilir, Çözüm odaklı, Duyarlı.
BP Türkiye 10 yılı aşkın süredir HRM ile birlikte çalışmaktadır ve bu süre boyunca 1 kez bile uyumsuzluk veya yanlışlıkla karşılaşmamıştır.
Nispeten küçük fakat fazlasıyla profesyonel bir şirket olan HRM Danışmanlık, bizim için kesinlikle güvenilir bir iş ortağıdır.

Reyhan Elmalidag
BP Türkiye İK Müdürü
TANAP
HRM, atikliğimizi iyi düşünülmüş perspektifleriyle ve hızlı eylemleriyle destekleyen uzun vadeli, güven duyduğumuz bir iş ortağımızdır.

Çiğdem ÖZDEMİR EVREN
İnsan Kaynakları Direktörü
Bilkent Üniversitesi
“HRM firması farklı sektör ve kadrolarda görev yapan profesyonellerin yeni iş arayışlarında destek almayı tercih ettiği firmaların başında gelmektedir. Geniş ve nitelikli aday portföyü geçmişte yaptığımız işe alımlarda çok faydalı bir araç olmuştu. Sürecin hem adayların, hem de işveren temsilci İK biriminin ihtiyaç ve beklentilere uygun yürütülmesi de HRM’nin öne çıkan özelliklerinden biridir.”

  Ersun Türköz
İnsan Kaynakları Müdürü
ASAS AMBALAJ BASKI SANAYI ve TIC A.S.
HRM ile 10 yıldır çalışmaktayız. Çalıştığımız her projede, danışmanlarımız beklentilerimizin çok üzerinde bize destek verdiler. Bu yüzden yıllardır çalışmaya devam ediyoruz.

Yasin ATAK 
Insan Kaynakları Müdürü
HRM ANDROID UYGULAMASI İÇİN TIKLAYIN.