100 Binlerin İş Kapısı Oldu

100 Binlerin İş Kapısı Oldu
1 / 5 / 2012


Yabancı yatırımcıların da ilgisiyle istihdamda ciddi paya sahip olan e-ticaret sektöründe yaklaşık 180-200 bin kişi çalışıyor. İş potansiyelinin önümüzdeki yıllarda artması, hatta beş yıl içinde 200 bin kişinin daha istihdamı söz konusu…

E-TİCARET pazarının Türkiye’de son üç yıl içinde yüzde 50’den fazla büyüme sağlamasıyla sektörün istihdam rakamları 180-200 bin kişiye ulaştı. Uzmanlar, özellikle yabancı yatırımların Türkiye pazarına yönelmesiyle bu rakamın önümüzdeki yıllarda artmaya devam edeceğini belirtiyor.

HRM Danışmanlık Özel Projeler Sorumlusu Elif Ejdar Özel, son üç yıl içinde e-ticaret pazarında yaşanan büyümenin sektörde istihdamı da ciddi olarak artırdığına dikkat çekiyor. Özel, yeni alışveriş sitelerinin kurulması ve mevcut sitelerin büyümesiyle e-ticaret pazarındaki iş potansiyelinin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceği görüşünde.

HERKES İÇİN İŞ VAR

İK uzmanları bu alanda öne çıkan pozisyonlarıysa şöyle sıralıyor: Dijital pazarlama uzmanı, yazılım geliştirme mühendisi, web tasarım uzmanı, grafiker, sosyal medya uzmanı, yazılım mühendisi, dijital pazarlama uzmanı, içerik uzmanı, iş geliştirme proje yöneticisi, ürün yöneticisi, satın alma uzmanı, depo ve lojistik sorumlusu. E-ticaretin büyümesine paralel olarak istihdamın hali hazırda yoğun olduğu, BT, pazarlama, satış ve çağrı merkezi müşteri temsilcisi gibi pozisyonlarda ihtiyacın arttığı da belirtiliyor.

Özellikle büyük perakende markalarından yönetici transferleri gerçekleştirildiğini belirten Elif Ejdar Özel, e-ticaret hem dünyada hem Türkiye’de operasyonlarını genişlettiği ve daha güvenilir hale geldiği için artık birçok profesyonel için cazip hale geldiğini söylüyor.

Mayıs 2012, Para Dergisi – E ticaret eki