Avrupa'nın Gençleri 'İş'e Çıktı Umudun Adı Türkiye Oldu!

Avrupa'nın Gençleri 'İş'e Çıktı Umudun Adı Türkiye Oldu!
2 / 6 / 2011


Krizin vurduğu Yunanistan, İspanya ve Portekiz’deki işsizler çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. İnşaat, enerji ve turizmde yurtdışından yapılan başvuru sayısı şimdiden 2.500’e ulaştı.

Son yıllarda tersine göç ile kaliteli işgücünü yeniden kazanmaya başlayan Türkiye, şimdi de krizdeki Avrupa’nın ‘parlak’ gençlerine kapı olmaya başladı. Özellikle Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi finansal krizlerle boğuşan ve iş olanaklarının azaldığı ülkelerdeki gençler, başta tekstil olmak üzere Türk şirketlerinin kapısını çalıyor. HRM Danışmanlık Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka, “Bize de sürekli yurtdışından özgeçmişler geliyor. Yabancılar kadar yurtdışında doğmuş büyümüş Türk kökenli çalışanlar da özgeçmişlerini gönderiyor” dedi. Nazlıaka, “Geçmiş yıllarda yurtdışından ayda 20-30 özgeçmiş gelirken, özellikle Avrupa’daki krize paralel bu sayı şu sıralarda 100-150’ye çıkmış durumda. Sadece krizdeki Avrupa ülkelerinden değil Ortadoğu’dan da başvurular geliyor” diye konuştu.

TÜRKÇE BİLME ŞARTI ARANIYOR

BAŞVURANLARIN yaş ortalamasının 25-38 arası olduğuna dikkat çeken Nazlıaka, bu kitlenin krizde işini kaybetmiş isimlerden oluştuğunu vurgulayarak, özellikle inşaat, enerji ve turizm sektörlerine yönelik başvuruların olduğunu belirtti. Nazlıaka, “Ancak bu başvuruların hepsinin işle sonuçlandığını düşünmek doğru değil. Çünkü Türkiye’de zaten 3.5 milyon kayıtlı işsiz var. Üstelik Türk şirketleri yabancı çalışanlarda Türkçe bilme şartı arıyor. Haliyle bu da her başvurunun işle sonuçlanacağı anlamına gelmiyor” diye konuştu.

2 Haziran 2011 Akşam Gazetesi