CEO'ların Sağ Kolu: Yönetici Asistanları

CEO'ların Sağ Kolu: Yönetici Asistanları
11 / 9 / 2011


Günümüzde başarılı her CEO’nun arkasında onu çekip çeviren bir asistan var. Yabancı sermayeli ve büyük ölçekli firmalarda 7 hatta 10 bin TL’ye kadar maaşlar alan CEO asistanları, belli bir süre sonra yönetici de olabiliyor…

‘WORK wife’ tabirini duymuş muydunuz? Amerikan iş dünyasının kullanıldığı bu tabir için netteki sözlüklerde şu açıklama yapılıyor: “Kısaca iş yerindeki eş. Ofiste vaktinizin çoğunun birlikte geçirdiğiniz, işle ilgili konularda desteğini aldığınız ve sürekli iletişimde bulunduğunuz kişi…”

Bu tanımlar elbette yönetici asistanlarına işaret ediyor. Bilindiği gibi, günümüzde CEO’lar yoğun ve dinamik bir tempoyla çalışıyorlar. Bu sebeple gerçekten sağ kol olabilecek ve iletişim becerileri yüksek yardımcılara ihtiyaç duyuyorlar. Bu da yönetici asistanlarını stratejik bir konuma taşıyor.
HRM Danışmanlık Ankara Koordinatörü Bürge Atalay, CEO’ların sağ kolu olan yönetici asistanlarının başarıda büyük katkı sahibi olduklarının altını çiziyor. “Asistanlar sektör ve iş kolu ayırt etmeksizin iş dünyasının her döneminde kritik öneme sahip” diyen Atalay, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yöneticinin iş temposu neyse asistanınınki de öyle. Dikkatli ve prensipli bir çalışma anlayışına sahip olmalılar. Çünkü küçük hataların sonuçları büyük olabiliyor. Birçok konuda yetkileri var. Bir anlamda yöneticinin çalışma ortağı konumundalar. Bu da yönetici asistanlarının kilit bir göreve sahip olduğunun göstergesi. Asistanlar koordinasyonda da aktif role sahip oluyorlar. Yöneticinin yokluğunda kişi ve kuruluşlar arasında köprü görevini üstleniyorlar.”

SEKRETER DEĞİL ASİSTAN
Son dönemde İK ve kariyer portallarında bu pozisyon için yayınlanan ilanlarda farklı isimlendirmeler dikkat çekiyor. Üst düzey yönetici asistanı, üst düzey yönetici sekreteri, yönetici sekreteri ve yönetici asistanı bu pozisyon için en yaygın kullanılan isimler arasında… Yine genel müdür ve yönetim kurulu başkanı sekreteri olarak verilen ilanlara da rastlanıyor. Sadece “sekreter” olarak verilen ilanların da devam etmesi, yönetici asistanlığının sekreterlikten ayrı bir meslek olarak ayrışmaya başladığını da doğrular nitelikte.

Uzmanlara göre, sekreter ile yönetici asistanı arasında daha çok yetki farkı bulunuyor. Üst düzey yönetici asistanları, aldıkları kapsamlı sorumluluklarla birlikte telefona bakmak, faks çekmek ve randevu ayarlamak gibi sınırlı yetkilerin dışına çıktıkları noktada sekreterlik pozisyonun da dışına çıkıyorlar.

ERKEKLER DE SICAK BAKIYOR
Bu pozisyona yönelik ilanların sayısında artış yaşanıyor. Örneğin Kariyer.net’teki ilanların sayısı, 2011’in ilk sekiz ayında 2010’un aynı dönemine göre yüzde 25 artmış durumda. Bu da söz konusu dönemde yaklaşık 2 bin 300 yönetici asistanına ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.
İlanların sektörel dağılımda inşaat ilk sırada yer alıyor. Ardından bilişim, tekstil ve otomotiv geliyor. İlanların yüzde 48’inde kadın eleman aranıyor. Yüzde 51’inde herhangi bir tercih bulunmuyor . Bunu, yönetici asistanlığının sadece kadınların tercih ettiği bir meslek olmaktan çıkıp donanımlı her profesyonelin tercih edebileceği bir kariyer haline geldiği şeklinde yorumlamak mümkün.

YÖNETİCİ BİLE OLUYORLAR
Günümüzde yönetici asistanlarının nitelikleri o kadar gelişmiş durumda ki, yüksek ölçekli bir firmada çalışan bir asistan, orta ölçekli bir firmada yönetici olabiliyor. Ayrıca organizasyonel yetenekleri sayesinde restoran, kafe gibi mekanlarda işletmecilik yapabiliyorlar. Yine reklam ve organizasyon danışmanlık firmalarında uzman veya üst düzey yönetici olabiliyorlar. Dolayısıyla günümüzde yönetici asistanlığı iş dünyasında mutlak ihtiyaç duyulan, en az bir yabancı dil bilindiğinde iş bulma olasılığının yüksek olduğu, imkanları memnun eden bir meslek olarak öne çıkıyor.
Firmanın ölçeği, yabancı ya da yerli sermayeli olması, asistanın eğitim düzeyi, katıldığı seminer ve kurslar, iş ve görev tanımı gibi kriterlere göre maaş skalası 2 bin ila 7 bin TL arasında değişiyor. Bazı özel durumlarda pirimlerdeki rakam 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yine ek ücretlendirme, çift maaş gibi menfaatler de söz konusu olabiliyor.

YABANCI DİL ŞART
Çeşitli üniversitelerin “büro yönetimi ve sekreterlik” bölümünden mezun olanlar, bu iş için nitelikli adaylar olarak istihdam piyasasında yer alıyor. Ayrıca çeşitli sektörlerde uzmanlaşmak için de bazı bölümler var. Bunlardan biri “tıbbi sekreterlik”… Bu bölümden mezun olanlar, sağlık sektöründe yetişerek deneyimli üst düzey yönetici asistanları olabiliyorlar.

Yönetici asistanı adaylarına veya becerilerini geliştirmek isteyen deneyimli yönetici asistanlarına yönelik eğitim programları da mevcut. Bunlardan bazıları uzun soluklu sertifika programları. Yoğun iş temposunda çalışanlar içinse bir ya da iki günlük kısa eğitimler de var. Bunun yanı sıra bireysel ve kariyer gelişimleri için asistanların mutlaka bir yabancı dili iyi bilmeleri gerekiyor.

SERTİFİKA İŞ SAHİBİ YAPIYOR
Yönetici asistanları ve mesleğe yeni başlayacak ya da başlamış olanlara çeşitli eğitim programları sunan kurumlardan biri de Boğaziçi Eğitim. Boğaziçi Eğitim Eğitim Uzmanı Aslı Funda Erişken, programdan mezun olanlara verilen sertifikanın iş yaşamında önemli bir geçerliliği olduğundan söz ediyor. Günlük eğitim programları 425, iki gün 725, üç günse bin TL olarak ücretlendiriliyor. Dört gün ve üzeri olanların ücretiyse bin 600 TL. Elbette firma bazlı katılımlarda birden fazla katılımcı olduğu takdirde tutar azalıyor. Zaman zaman gençlere yönelik uygun bütçeli eğitim programları da yapılıyor.

CEO’LAR asistanlarından neler bekliyor?

Güvenilir , soğukkanlı, proaktif olmak,
İyi bir gözlemci ve dinleyici olmak,
Ekip çalışmasına yatkınlık,
İnisiyatif kullanabilmek,
Değişen önceliklerle baş edebilmek için yeterli esnekliği göstermek,
Dakik ve hızlı olmak
Stres ve zamansızlıkla başa çıkabilmek,
Yönetici ve diğer çalışanlara geri besleme yapmak,
Personel/iletişim toplantılarında yöneticiyi temsil etmek,
Ofis giderlerini takip edip maliyet indirimi çalışmalarına katkıda bulunmak,
İç ve dış müşterilerin memnuniyetini sağlamak,
Planlı olmak kriz anında soğukkanlı davranmak,
İyi bir telefon tekniğine sahip olmak,
İyi bir sözlü ve yazılı iletişim tekniğine sahip olmak,
Yöneticinin yokluğunda ofis işlerinin yürütülmesini sağlamak,
Zor ve karmaşık seyahat organizasyonlarını düzenleyebilmek,
İyi bir raporlama tekniğe (görsel, anlaşılır, basit,vb. özellikler)sahip olmak.
İyi bir dosyalama sistemi (alfabetik, numerik, coğrafi, önem derecesi, bölümler gibi özellikler) sahip olmak,
Güncel yazışmaları yöneticinin yerine yapabilmek…

11-17 Eylül 2011 Para Dergisi