Dönüşümün Öncüsü Genç Patronlar

Dönüşümün Öncüsü Genç Patronlar
10 / 7 / 2010


İşi kuruyor, kimi zaman da babalarından devralıyorlar. Her iki durumda da yeni nesil patronlar bir önceki kuşağa göre çok daha hızlı hareket ediyor, dünyaya açılıyor ve kabuklarını kırmak istiyorlar. Tüm bunları yapmak için hiçbir engel tanımıyorlar.

Hayatlarının odağında işleri var. İşleri iyi gittikçe kendilerini daha güçlü hissediyorlar. Dünyada onları tanıyanlar, ‘Türk gibi girişimci olmak’ diyerek hayranlıklarını dile getiriyor. Onlar, Türkiye’nin genç patronları… Bugünü yaşıyor, geleceği inşa ediyorlar. İş dünyasını dönüştüren 22 genç patron, tabuları nasıl yıktıklarını, dönüm noktalarını, hatalarını, başarılarını anlattı. İş dünyasının duayenleri de başarıya giden yolda altın öğütler verdi.
Türk Gibi Girişimci Olmak
İş dünyasında kendilerine yer açan genç patronlar kendi şirketlerini kurmuş ya da baba yadigarını devam ettiriyor olsalar da işleri hiç kolay değil… Genç patronlar, Türkiye’deki sistem ve alt yapı eksiklikleri nedeniyle dünya arenasındaki rakipleriyle tam manasıyla rekabet edemiyorlar. Bunu gerçekleştirebilenler de tamamen kendi imkânları ve hırsları sayesinde başarılı olabiliyor.

JCI Dünya Başkan Yardımcısı Tuğrul Akay, Avrupa’da işini kurup yürütmek için iş adamlarına finansal açıdan fırsatlar sağlanmasına rağmen Türkiye’deki girişimcilik örneğinin dünyanın neredeyse hiçbir yerinde olmadığına dikkat çekiyor. Hatta Akay tüm dünyada dilden dile dolaşan ‘Türkler gibi girişimci olmak’ deyiminin de altını çiziyor. Akay’ın gözlemlerine göre Avrupalı genç iş adamlarına göre Türkler, çok daha dinamik, çalışkan ve inovatifler…

HRM Danışmanlık Genel Müdürü Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka da, bir başka noktaya dikkat çekiyor. Türk genç iş adamlarının bir önceki jenerasyona göre daha az sabırlı olduğunu belirten Nazlıaka, Türkiye’de yavaş ilerleyen bürokrasi karşısında genç girişimcilerin isyan edebildiklerini belirtiyor.

Avantajları da Cabası
Bu handikaplara rağmen enseyi karartmaya gerek yok. Dünya konjonktüründe hızla yerini sağlamlaştıran Türkiye, yakın komşularıyla ciddi bir etkileşim içerisine girdi. Bu yeni düzen içerisinde Türkiye’deki iş adamları oldukça avantajlı bir konumda çünkü Türkiye’nin stratejik konumu genç iş adamlarına daha geniş bir coğrafyada iş yapabilme esnekliği sağlıyor. Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka aynı konuya dikkat çekiyor. Nazlıaka, “Genç olmaları nedeniyle seyahat etmekte zorlanmayan iş adamları, özellikle Avrupa-Asya-Afrika pazarlarına kolayca gidebiliyor. Geçmişte Türkler tarafından yönetilen ülkelerde (Balkan ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri vs) ortak kültüre sahip olmanın avantajını kullanıyorlar. Müslüman ülkelerde ise aynı dine sahip olmanın getirdiği bir yakınlıkla iş yapabiliyorlar. Özetle; stratejik avantajımız genç iş adamları tarafından çok iyi değerlendiriliyor” diyerek Türk genç iş adamlarının avantajlarını anlatıyor.
Ağustos 2010 Infomag Dergısı