Hürrem Hastalığı Ofisi Vuruyor

Hürrem Hastalığı Ofisi Vuruyor
6 / 6 / 2013


7/24 İŞE ODAKLANMAK TÜKETİYOR

Son dönemde Hürrem hastalığı olarak gündeme gelen tükenmişlik sendromu 7/24 çalışanları vuruyor…
Uzmanlara göre uyumada zorluk çekiyorsanız, iştahınız arttıysa, konsantrasyonunuz düştüyse sendroma adım adım gidiyorsunuz demektir. İşte çalışanlar için tükenmişlik rehberi…

Muhteşem Yüzyıl dizisinin başrol oyuncusu Meryem Uzerli’yle gündeme gelen ‘Tükenmişlik Sendromu’ (Burn Out), iş dünyasını da esir aldı. Tükenmişlik Sendromu, uzun süre boyunca sınırlarını zorlayarak çalışan, iş hayatında yüksek beklentilere sahip olan ve kendini ruhsal açıdan yenileyemeyen kişilerde daha sık görülüyor. 1960’larda Amerika’da keşfedilen ardından ‘iş dünyası’na da sirayet eden bu hastalık aslında daha çok ‘işkolikler’i vuruyor.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Oğuz Duman, iş ve özel hayat dengesinin kalmadığı, iş saatlerinin belirli saat dilimleri arasından çıktığı, iletişim araçları nedeniyle 7/24 ‘erişim’in olduğu durumların Tükenmişlik Sendromu’na davetiye çıkardığını söylüyor. Duman’a göre işi iş olmaktan çıkarıp hayatımızın 24 saatine yayıp, özel hayattan ayrıştıramazsak, Tükenmişlik Sendromu’nun vurması kaçınılmaz.

Kim Yakalanıyor?
Aynı zamanda klinik psikolog da olan HRM Danışmanlık İstanbul Ofisi Ortağı Dr. Sema Süvarioğlu ise, ‘Zaman kısıtı olan işlerde çalışanlar ile zor beğenen patronların altındakiler, çok otokratik iş ortamında bulunanlar, gerçekçi olmayan başarı beklentisi olan kurumlarda çalışanlar Tükenmişlik Sendromu’na daha yatkın. Kişilik olarak sabırsızlar, karizmatik ve enerjik kişiler de buna daha fazla yakalanabiliyor” dedi.

İK Ne Yapmalı?
Unida Kurucu Ortağı Saide Kuzeyli ise, tükenmişlik sendromuna yönelik olarak şirketlerin İK bölümlerinin alması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Bazıları üzerinde kalan iş yoğunluğunu, bulup çıkarabilmeli. Yönetim becerileri kazandırmak için eğitim, koçluk hizmetleri sunulmalı, çalışanların danışabileceği adeta ‘ombudsman’lık kurumları olışturmalı.

Bu belirtiler varsa tükenmişsinizdir
Süvarioğlu, sendromun belirtilerini şöyle sıralıyor.
FİZİKSEL: Uyumada güçlük ya da fazla uyuma. Aşırı iştah kaybı ya da artışı. Kaslarda gerginlik.
ZİHİNSEL: Konsantrasyonda düşüklük. Dikkat eksikliği.
DUYGUSAL: Yenilmişlik duygusu, çaresizlik ve yalnızlık hissi.
DAVRANIŞSAL: İçe dönme, izole, sorumluluktan kaçış. Erteleme davranışı. Sinirini başkasından çıkarma. İşe geç gelme, erken ayrılma. Bu durumla başa çıkabilmek için yemek ve alkol tüketiminde artış, uyuşturucu kullanımı.

Nasıl Önlersiniz?
Süvarioğlu, tükenmişlik sendromunun reçetesini şöyle anlatıyor:
-Her şeyi kabul etmeyin, insanlarla mesafenizi koruyun.
– Stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenin.
– Doğru beslenin, doğru uyuyun.
– Düzgün nefes alma tekniklerini öğrenin.
– Güne 5-10 dakika da olsa rahatlatıcı bir ritüelle başlayın.
– Akşamları birkaç saat de olsa televizyonu, telefonu, bilgisayarı kapatın. Diyelim ki yakalandınız, vites küçültün. Hedeflerinizi gözden geçirip ‘Ben nereye gidiyorum?’ sorusunu sorun. Yeterli gelmiyorsa, psikolojik destek alın.

Akşam Gazetesi, 06 Haziran 2013 Aylin Löle