Kurumsal Girişimciliği Teşvik Et, Şirketinin Ömrü Uzasın

Kurumsal Girişimciliği Teşvik Et, Şirketinin Ömrü Uzasın
15 / 3 / 2010


TÜRKİYE’DE şirketlerin ortalama ömrü 12 yıl olurken, en uzun ömürlü şirketler ortalama 20 yıl ile kolektif şirketler oluyor. En kısa ömürlü şirketler ise ortalama 4 yıl ile şahıs şirketleri. Dünyada da küçük ve orta ölçekli kurumların ortalama yaşam süresi 18 yıldan 12.5 yıla düşerken, şirketlerinin ömrünün uzatılmasının yolu artık ‘kurumsal girişimcilik’ten geçiyor.

Kurumsal girişimci şirketler arasında 3M, Apple, Prime Computer, Toyota, Sony sayılırken Türkiye’de örnekler arasında ise bir yılı dolduran çalışanlarına kar payı dağıtan Pegasus Havayolları gösteriliyor. HRM Danışmanlık Şirketi’nin önceki gün istanbul’da düzenlediği “Kurumsal Girişimciliğin Ardındaki İnsan” konulu etkinlikte kurumsal girişimcilik kavramı masaya yatırıldı. HRM Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka, şirketin, artan müşteri taleplerine çözüm olarak “kurumsal girişimcilik” modeli ile büyüdüğünü belirterek, bu kavramın anlamını şöyle açıkladı:
“Firmaların gücünü arttırması ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirebilmesi amacıyla, yeni fırsatlar yaratarak risk alma, inovasyon, proaktivite ve aktif rekabetçiliğe yönelik tüm eğilim ve davranışların bütünüdür.”

15 Mart 2010 Akşam Gazetesi