Kurumsal Girişimcilik Masaya Yatırıldı...

Kurumsal Girişimcilik Masaya Yatırıldı...
14 / 3 / 2010


İnsan kaynakları danışmanlığı alanında hizmet veren HRM Danışmanlık geçen hafta içinde yaklaşık 200 üst düzey yönetici ve İK profesyonelini bir araya getirdi. İş dünyası için henüz yeni sayılabilecek “Kurumsal Girişimcilik” kavramının masaya yatırıldığı etkinlikte, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut ve Silk & Cashmere markasının yaratıcısı Ayşen Zamanpur deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Kurumsal girişimciliğin kavramsal boyutuna değinen Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, girişimciliği kontrol edebildiğimiz kaynaklardan bağımsız “yeni bir birleşim” yaratma süreci olarak tanımladı. Bu durumun kendi içinde bir paradoksu da içerdiğini anlatan Erkut, bir kuruma girişimci ruhu yerleştirmenin, “kurumsal bağışıklık sistemi” ile savaşmak anlamına geldiğinin altını çizdi.

Yenilik yaratan şirketler kazanacak!

Etkinliğin diğer konuşmacısı Silk & Cashmere markasının yaratıcısı Ayşen Zamanpur da katılımcılarla kendi girişimcilik hikâyesinden yola çıkarak, bazı ipuçlarını paylaştı. Girişimcilerin düş kurmasının önemine değinen Zamanpur, hayalperest olmakla hayal etmek arasındaki farka değindi. Merak, risk almak ve özgünlüğün girişimciliği olumlu yönde etkilediğini anlatan Zamanpur, başarılı girişimcilerin fırsatları görüp, değerlendirdiklerini ama fırsatçı olmadığını belirtti.

Etkinliğe ev sahipliği yapan HRM Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka, “Zorlayıcı koşullar ve hızlı değişim, en başarılı şirketlerin bile sürekli yenilenmelerini gerektiriyor. Bu nedenle çalışanlarla yaratılan kurumsal girişimcilik kavramı gündeme geliyor” dedi.

14 Mart 2010 Sabah İşte İnsan