Şirketler Önünü Gördü, İyi Yönetici Avı Başladı

Şirketler Önünü Gördü, İyi Yönetici Avı Başladı
16 / 11 / 2009


Küresel ekonomik krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte yönetici istihdamında kıpırdanmalar da başladı. Kriz döneminde rakiplerinden farklılaşarak ön plana çıkmaya çalışan firmalar, birden fazla alanda uzmanlaşmış yönetici arayışına girdi. İnsan kaynakları şirketlerine göre 2010 yılı başta enerji, demir çelik, dayanıklı tüketim malları, telekomünikasyon ve gıda olmak üzere pek çok sektörden yönetici alımları artacak. En çok aranan yönetici pozisyonu ise satış ve pazarlama müdürü.

Yönetici arayışlarındaki hareketlilik insan kaynakları şirketlerinin ilanlarına yansıdı. Bu yılın Eylül-Ekim döneminde Kariyer.net’e verilen ilan sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45’lik bir artış meydana geldi. Kariyer.net’te son bir haftada yayınlanan üst düzey yönetici ilanlarının sayısının 233’ü bulduğunu söyleyen Kariyer.net’in Genel Müdürü Yusuf Azoz şunları söyledi: “Krizin ilk zamanlarında yönetici ilanlarında düşüş gözlemlemiştik. Verilen ilanlar daha çok orta ve alt kademeleri hedefliyordu. Krizin etkilerinin azalmaya başladığını düşündüğümüz bugünlerde yönetici ilanlarının sayısında artış meydana geldi. Firmalar için üst düzey yönetici istihdamı, strateji anlamına geliyor. Şirketlerin artık biraz daha önünü görerek hareket edebildiklerini, geleceğe dair stratejiler geliştirerek bunları hayata geçirecek yöneticilerin arayışına girdiklerini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Krizde en çok mağaza müdürü arandı
Ekim ayında mağaza, satış, muhasebe, çağrı merkezi ve satın alma müdürlerine yönelik iş ilanlarında dikkat çekici bir artış olduğunu kaydeden Azoz, eylül ayında ise bunlara ek olarak İK, fabrika ve finans müdürleri arandığını söyledi. Mağaza müdürü pozisyonunun kriz sırasında da en çok yayınlanan ilanlar arasında yer aldığına dikkat çeken Azoz, “Diğerleri ise daha çok yeni dönemde görmeye başladığımız pozisyonlar. Şirketlerin özellikle İnsan Kaynakları birimlerine yönelik yönetici arayışları da iş dünyasında strateji ve geleceğe yatırım dönemine girilmiş olduğunun göstergesi” dedi.
Türkiye’nin en büyük firmalarına yönetici bulan K Partners International’ın Genel Müdürü Şerif Kaynar da özellikle endüstri alanında yönetici transferlerinde son birkaç aydır ciddi artış olduğunu söyledi.

Kriz bitti demek için henüz erken
Kriz döneminde maliyetleri azaltmak isteyen bir çok firmanın deneyimli yöneticileriyle yollarını ayırdığını hatırlatan Kaynar, “Türkiye’de yurtdışına göre işten çıkarılan yönetici sayısı çok olmadı. Ancak bir çok firma maliyetleri azaltmak amacıyla 2 ayrı bölümü birleştirip başına tek bir yönetici getirdi. Bu durum çok iyi yöneticilerin boşa çıkmasına neden oldu. Son 6 aydır da başta otomotiv ve cam sektörleri olmak üzere endüstri sektöründe krizin etkilerinde bir yavaşlama oldu. Firmalar da bunu fırsat bilip uzman yöneticileri işe almaya başladılar” dedi. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın “Kriz bitti” demek için henüz çok erken olduğunu vurgulayan Kaynar, insan kaynakları şirketlerinin yaptıkları cironun yüzde 30 aşağısında olduklarını söyledi. Piyasalardaki canlanma nedeniyle, krizde küçülen şirketlerin yeni piyasa koşullarına uygun nitelikli yöneticiler aradıklarını belirten Human Resources Management Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka da firmaların böylece tekrar büyüme trendine doğru yol almayı hedeflediklerini söyledi.

TRANSFERLER NEDEN HIZLANDI
* Kriz döneminde organizasyonel yapılanmasını gözden geçiren firmalar, bazı birimleri birleştirdi. Bu nedenle de birden fazla alanda uzman ve deneyimli olan yöneticilere olan talep arttı.
* Kriz nedeniyle küçülen firmalar, oldukça nitelikli kişileri de işten çıkarttılar. Bu durumu fırsata dönüştüren bazı şirketler, rakip şirketlerin elemanlarına ya da piyasadaki kalifiye işsizlere odaklandı.
* Piyasalardaki canlanma nedeniyle, krizde küçülen şirketler yeni piyasa koşullarına uygun nitelikli yöneticiler arıyor. Böylece tekrar büyüme trendine doğru “temkinli” yol almayı hedefliyorlar.

16 Kasım 2009 Referans Gazetesi