Sirkülasyonu Yüksek Pozisyonlara Dikkat

Sirkülasyonu Yüksek Pozisyonlara Dikkat
1 / 10 / 2010


Özellikle sonbaharda zaten sirkülasyonu yüksek pozisyonlar daha da hareketleniyor. HRM Danışmanlık Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka, ” Sirkülasyonlar daha çok alt pozisyonlarda oluyor, ücret düşüklüğü ve çalışma şartlarının ağırlığı çalışanları bezdiriyor” diyor.

HRM Danışmanlık Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka, sirkülasyon konusunda belirli sektörlere dikkat çekiyor: “Perakende, ilaç ve sigorta sektöründe sirkülasyon çok. Bunlara ek olarak çağrı merkezi elemanlarında da sirkülasyon çok yüksektir, çünkü vardiyalı çalışma sistemi, ücret düşüklüğü, sürekli oturarak çalışma zorunluluğu ve çağrı merkezini arayan kişilerle uygun biçimde iletişim kurmanın getirdiği güçlükler kişileri iş değiştirmeye yöneltiyor. Ayrıca ilk 3 yıl içinde denetim firmalarında çalışanların işten ayrılma oranı da yüzde 80 civarında. İddialı üniversitelerin işletme, ekonomi gibi bölümlerinden mezun olan ve yabancı dil bilen gençlerin istihdam edildiği bu sektörde çalışma saatlerinin ve seyahat programlarının düzensizliği çalışanların kısa sürede bezmesine neden oluyor. Bu sektörde çalışanlar bavullarını hep hazır tutmak zorunda, aniden bir seyahate gönderilebilir ya da yılbaşı gecesi sabaha kadar çalışmak zorunda kalabilir. İşin doğasından gelen ancak çalışanların özel hayatına zaman ayırmasını engelleyen bu tip çalışma koşulları çalışanların başka sektörlere yönelmesine neden olabiliyor.”
“Turizm sektörü de yoğun sirkülasyon yaşanan bir sektör. Çoğunlukla yıllık sözleşmeler yapılır, çalışanlar diğer yıl başka otellerde iş bulur. Proje bazlı sözleşmeyle çalışılan inşaat sektöründe de benzer bir yapı söz konusudur. Ayrıca iyi kaynakçı bulmak zor olduğu için deneyimli kaynakçıların sıklıkla başka şirketlere transfer edildiğini görüyoruz” Nazlıaka ve ekliyor: “Yine zor bulunan İngilizce bile teknisyenlerde de aynı durum geçerli.”

Öz motivasyon şart
Seyahat engeli olmayan, çalışma saatleri konusunda esnek, dayanıklılığı yüksek, öz disiplini olan kişilere öncelik veriliyor. Satış kadrolarında öz motivasyonunun yüksek olması çok önemli çünkü yaşadığı bir yenilgide hemen pes etmemesi ve kendisini yeniden şarj edebilmesi gerekiyor. Ayrıca satış pozisyonlarında ikna, iletişim ve temsil yeteneklerinin olması aranıyor. Nazlıaka, “Aynı sektörde çok sık iş değiştirdiyse ve unvanında bir değişiklik olmadıysa, tecrübe olumsuz bir etki yaratıyor. Örneğin ; ilaç firmaları arasında sık iş değiştirmiş olan 10 yıllık bir satış temsilcisindense yeni mezun bir elemanı alıp yetiştirmek tercih ediliyor” yorumunu yapıyor.

Perakende, ilaç ve sigorta sektöründe sirkülasyon çok

Perakendede: çalışma saatlerinin uzun olması; hafta sonları, bayram gibi diğer çalışanların tatil yaptıkları günlerde çalışmak zorunda kalınması; tüm gün boyunca ayakta durma zorunluluğu ve ücret düşüklüğü işe devam süresini kısaltıyor.
İlaç sektöründe yoğun seyahat etme zorunluluğu ve satış yapma baskısı çalışanları iş değişikliğine itiyor.
Satış ve sigorta alanında verilen hedefleri tutturamayan çalışanların işten çıkarılma oranının yüksek olması ve zorunlu hedefleri tutturmak çalışanlar üzerinde psikolojik bir baskı yaratıyor.
Ekim 2010 Kariyer Dergisi