Transferi Bırak Atanmaya Bak!

Transferi Bırak Atanmaya Bak!
7 / 8 / 2011


Enerji, inşaat, sağlık, finans, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinde çalışan transferleri hızlandı. Yine de şirketlerin il tercihi, maliyeti yüksek yetenek transferindense içerden atama yapma yoluna gitmek…

BİR dönem özellikle finans sektöründe yüksek meblağlara yapılan çalışan transferleri artık “iş dünyası efsaneleri” olarak sohbetlere konu oluyor. Bugünün şirketleri geçmişe göre daha az transfer yapıyor. Beyin avcılarına göre, bunun altında transfer maliyetlerinin yüksek olması kadar şirketlerin içeriden yönetici yetiştirmeye ve atama yapmaya ağırlık vermesi yatıyor. Mevcut çalışanı kaybetmek ve dışarıdan yetenek almanın maliyeti 10 bin liradan 200 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Transfer ücretleri sektöre ve pozisyona göre değişse de minimum mevcut baz maaşın yüzde 30-35 üzerinde olması gerekiyor. Bu çerçevede yılda 120 bin lira kazanan orta kademe yönetici
olduğu gibi 500 bin lira kazanan üst düzey yönetici de bu rakamların en az yüzde 30 üzerine çıkarak başka şirkete geçiş yapıyor.

Transferler söz konusu olduğunda şirketlerin göz önünde bulundurması gereken tek sorun ödenen yüksek meblağlar değil elbette. Hatırlanacağı gibi, krizden sonra yeni koşullara uyum sağlamak isteyen pek çok şirket, yöneticilerini yenileme yoluna gitmişti. Ancak transfer edilen yöneticiler arasında başarılı olanlar kadar, olamayanlar da vardı…

Bu noktada transfer sürecinin önemine dikkat çeken İK uzmanları, başarısızlığın altında yatan en önemli neden olarak, transfer yoluyla gelen yöneticilerin kendilerini kabul ettirmekte zorlanmalarını ve kurum kültürüyle yaşanan uyuşmazlıkları gösteriyor.

SAĞLIKTA TRANSFERLER BAŞLADI
2010’da aralarında uzman, orta düzey ve üst düzey yöneticilerin bulunduğu 100 profesyonelin transferini sağlayan HRM Danışmanlık, ağırlıklı olarak enerji, inşaat, bilişim ve telekomünikasyon sektörleri için transferlere aracılık yapıyor. Firma, 2011 itibariyle şu ana kadar 60’a yakın transfere imza atmış durumda…

HRM Danışmanlık Ankara Koordinatörü Bürge Atalay, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinde üst düzey yönetici, proje yöneticisi, analist, yazılım veri tabanı uzmanı gibi pozisyonlardaki işe alımların artmasıyla birlikte transferlerin de hızlandığını söylüyor.

Enerji ve inşaattaysa yine üst düzey yöneticilerle birlikte, teknik müdürlükler, yurtdışı ve saha deneyimi olan elektrik ve inşaat mühendislerinin transferleri ön planda. Atalay’a göre son dönemde transfer artışıyla dikkat çeken bir diğer sektör de sağlık…

ATAMALAR İÇERDEN
Genel kriterler bazında esnek, kendini geliştiren, takım çalışmasına yatkın, işini zenginleştiren kişilerin her dönem işe alımlarda öne çıkan adaylar olduklarını biliyoruz. Ancak iş transfer edilmeye değer bir yetenek olmaya gelince biraz değişiyor. Örneğin, spesifik bir konuda uzmanlaşmak yerine çeşitli sorumluluklar alıp bunları yürütebilen kişilerin seçimine ağırlık veriliyor.

Çünkü şirketler giderek artan iş yükünü yetenekli adayları bünyelerine çekerek çözme yoluna gidiyorlar. Yetenekli adayları tek bir birimde çalıştırmak yerine farklı alanlarda becerilerini ortaya koyabilecekleri proje ekipleri kuruyorlar.

Yine artık her sektörde adayların enerjik, girişimci ve katılımcı bireyler olmaları bekleniyor. Bürge Atalay bu durumu, “Şirketler değişimi yaratacak yeteneklerin peşindeler” diyerek analiz ediyor.

MARKA ÖNDE
Üst düzey yönetici transferlerine aracılık eden Nicholsan International, her yıl ortalama 75 yöneticiyi işe yerleştiriyor. 2010’da 67 yöneticiye transfer imkanı sunan firma, ağırlıklı olarak enerji, sağlık, banka, bilişim, perakende ve hızlı tüketim ürünleri (FMCG) sektörleri için transferler gerçekleştiriyor. Bu yıl transfer çalışmalarının daha hareketli olduğuna değinen Nicholson International Türkiye Genel Müdürü Mutlu Eroğlu, İlk altı ayda 40 yönetici için işe yerleştirme yaptıklarını belirtiyor.

Eskiden şirketler arası geçişlerin daha çok finans sektöründe ve bankalarda görüldüğüne değinen Eroğlu’na göre, bu geçişler cazip ücretler ve çalışma koşullarıyla daha göz alıcı şekilde teşvik ediliyordu. Günümüzdeyse sadece maddi kaygılar için değil, daha kariyer odaklı geçişler yapılıyor. Kişilerin önerilen paket kadar belli bir kurumun çalışanı olmak ya da kariyer yolunun açık olduğu bir şirkette yer almak gibi amaçlarla geçiş yaptığını belirtiyor. Yani artık ücret tek başına iş değiştirmek için yeterli bir sebep değil. Yöneticiler, çalışılacak kurumun saygınlığına, sektördeki pazar payına, çok uluslu olup olmasına ve uzun vadeli bir kariyer planı sunmasına dikkat ediyor.

YAŞTAN ELENİYORLAR
NBS İnsan Kaynakları, üst düzey pozisyonlarda özellikle bankacılık, bilişim, telekomünikasyon ve sigorta sektörlerinde transferler gerçekleştiriyor. Bazı yöneticilerin aynı sektörde iki üç yılda bir rakip şirketler arasında transfer edildiğini ifade eden NBS İnsan Kaynakları İK Projeler Grup Müdürü Gülçin Birben, bu kişilerin her seferinde daha üst bir pozisyon ve gelir paketine sahip olduklarını anlatıyor. Ancak böyle yöneticilerin sayısının giderek azalmaya başladığını da vurguluyor. Bunun nedeni de şirketlerin artık teknolojiye yakın, daha genç ve dinamik adaylara yönelmiş olması.

Tecrübe bir yana artık yaş konusu ciddi bir eleme ve değerlendirme kriteri haline gelmiş durumda. Birben’in bu konudaki değerlendirmesi şöyle: “Her ne kadar yaş, din, dil, ırk gözetmeksizin adayları değerlendirmek ve transfer etmek gerekse de şirket tarafından erkek veya kadın aday tercihleri öne çıkabiliyor . Bu da çalışan transfer sürecini etkileyebiliyor.

Şirketler çok tecrübeli adaylara bütçesel olarak bünyesinde yer vermek yerine bir alt kademede transfer isteyerek kendi bünyesinde ilerletmeyi ya da yetiştirmeyi istiyor. Kıdemli ve tecrübelileri yerinden oynatmak da bütçeler yüksek olmayınca pek mümkün olamıyor. Tek kriter çalışan transferlerinde para olmasa da yine de önceliklerde üst sırada.”

Gülçin Birben, Türkiye’nin 2011 yılına güzel verilerle girdiğini, şu anda veriler beklenenin altında seyretse de piyasaların Şubat 2012’den önce çok olumsuz yöne kaymasını beklemediklerini söylüyor. Birben , “Böyle ortamlarda çalışan transferi konusunda işler çok sürpriz gelişebilir. Daha önce yaşandı. Çok yüksek gelirlerle çalışan kişiler bir anda işsiz kaldı ve var olan şartların altında transferler yapıldı” diyor.

Transferi haketmek için…

Lisansüstü bir eğitim derecesine sahip olmalısınız.
Finansal ve iş geliştirme yönünüz kuvvetli olmalı.
Multi task(çok yönlü) düşünebilmelisiniz.
Ekip yönetimi konusunda liderlik ve koçluk becerilerine sahip olmalısınız.
Bir süre yurtdışında çalışmış ya da en azından bir okumuş olmalısınız.
Çok uluslu kültürlere uygun ve modern bir kişi olmalısınız.
Gerektiğinde operasyona girmekten kaçınmamalısınız.
Makul ölçüde mütevazı ve hazımlı olmalısınız.
Günlük sorumlulukların yanı sıra şirkete ek fayda sağlayacak projelere kendi isteğinizle katılmalısınız.
Kusursuza yakın İngilizce ve ek bir yabancı dil daha bilmelisiniz.
Güçlü iletişim yeteneği ve profesyonellik anlayışına sahip olmalısınız.
Çalışkan ve dengeli bir başarma hırsına sahip olmalısınız.
Öğrenmeye her aşamada sürekli açık olmalısınız.
Daha önce marka şirketlerde çalışmış olmalısınız.
Ana uzmanlık konusuyla ilgili hemen her alt fonksiyon hakkında bir miktar deneyim elde etmiş olmalısınız.
Takım çalışmasına yatkın olmalısınız.
Yurtdışı ve yurt için seyahat /ikamet engeliniz olmamalı.
Uygun aralıklarla terfiler almış olmalısınız.
Çok fazla iş değiştirmemiş olmalısınız…

7-13 Ağustos 2011 Para Dergisi