Yeni İşe 3 Sektör Dopingi

Yeni İşe 3 Sektör Dopingi
25 / 7 / 2010


Enerji, Telekom ve sağlık son yılların en gözde sektörleri. Bu “dinamik” sektörlere son 5 yılda gelen yabancı yatırımcı sayısı 40’ı geçmiş durumda. Önümüzdeki 10 yılda ise bu sektörlerdeki toplam yatırım ihtiyacının yüz milyarlarca doları bulması. Bu tablo ise 3 sektörü istihdam piyasaları açısından kilit hale getiriyor.

Son 1 yılda Türkiye’nin önde gelen İK şirketlerinin 13’ü telekomda 235, sağlıkta 184, enerjide ise 97 orta ve üst düzey yöneticiyi işe yerleştirmiş durumda. Uzmanlara göre “dinamik” sektörlerdeki bu olumlu rüzgar, önümüzdeki dönemde de devam edecek. En önemlisi bu alanlarda tecrübeli ve eğitimli istihdama olan ihtiyaç katlanarak artacak.

Son yıllarda iş dünyası enerji, sağlık ve telekoma odaklanmış durumda. Bu sektörler geleceğin yıldızları olarak görülüyor. Ortaya çıkan rakamlar da bu görüşü destekliyor: EPDK verileri, 2020 yılına kadar enerjideki yatırım ihtiyacının 130 milyar doları bulacağını gösteriyor. TOBB’un verilerine göre sadece 2010 yılının ilk 3 ayında, 151 enerji şirketi devreye girmiş durumda.Sağlık sektöründe ise 2009 yılında açılan şirket sayısı 929. Deloitte Türkiye verileri, sektöre 2006-2008 yılları arasında 1 milyar 82 milyon dolarlık yabancı yatırım geldiğini gösteriyor. Uzmanlara göre Türkiye, sağlıkta gelecek 10 yılda en büyük 10 pazardan biri olmaya aday. Telekomda da hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Sektöre son 5 yılda giren yabancı yatırım tutarı, 13 milyar dolar. Son 1 yıla bakıldığında ise telekom, yüzde 35,1’lik oranla en fazla büyüyen sektör olarak dikkat çekiyor.

Tüm bu veriler, telekom, sağlık ve enerjiyi istihdam piyasaları açısından da kilit konuma oturtuyor. Uzmanlar bu sektörlerde özellikle vasıflı istihdam açığının oldukça fazla olduğu görüşünde hemfikir. Son yıllarda bu alanlara yapılan yatırımlar, zaten İK piyasalarına önemli bir hareketlilik getirmiş durumda. Türkiye’nin önde gelen 13 head-hunter ve İK şirketinin son 1 yıl içinde telekomda 235, sağlıkta 184 enerjide ise 97 orta ve üst düzey yöneticiyi işe yerleştirmiş olması ise dikkat çekici.

SON 5 YILDA İVME KAZANDI

Uzmanlara göre bu 3 sektördeki hareketlilik özellikle son 5 yılda ivme kazandı. 2005 yılından bu yana enerji sektörüne 25 büyük ölçekli uluslararası şirketin gelmesi önemli bir gelişme. Ernst & Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, bunların arasında Tiway Oil, Gazprom, Statkraft, RWE, Manitoba, EnBW, CEZ, Verbund, GE Energy ve Transatlantic gibi önemli isimler olduğunu söylüyor. Sektördeki değer yaratan ortaklıklara da dikkat çekiyor ve ekliyor: “Avusturya menşeli Verbund’la EnerjiSa’nın ortaklığı önemli bir gelişmeydi. Yine Akenerji CEZ Grubu, Gama Enerji-General Electric, Polat Enerji-EDF Energies Nouvelles ve EnBW-Borusan Enerji arasında kurulan ortaklıklar da önemli anlaşmalar olarak sektöre dinamizm kattı.”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, son 5 yılda telekoma 13 milyar dolar civarında yatırım geldiğini söylüyor. “Bunların arasında en büyükleri 6,5 milyar dolarlık yatırımla Saudi Öğer, 4,5 milyar dolarla Vodafone, 1,5 milyar dolarla ise Alfa Grubu’ydu” diye konuşuyor. Teknoloji dünyasındaki hızlı gelişim ve dinamik organizasyon yapıları sonucunda, son dönemde orta ve üst düzey yönetici arayışında da önemli artış olduğunu sözlerine ekliyor.

Deloitte Türkiye’den Gürel Hülya Yılmaz ise sağlıkta son 5 yılda yasal reformlar yapıldığına dikkat çekiyor ve ekliyor:

“Sadece 2009 yılında 929 adet sağlık kuruluşu açıldı. Türkiye, sağlık sektöründe yılda tahminen yüzde 10 civarında büyüme gerçekleştiği takdirde,gelecek 10 yılda ciddi bir ilerleme kaydedecek. Bu nedenle sağlık sektörü uzmanlarına ve orta ve üst düzey yöneticilere olan talep de artıyor ve artacak.”

BİR YILDA 516 YÖNETİCİ

Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu’nun 2010 yılı ilk 3 aylık verileri dikkate alındığında telekom sektöründe, Türk Telekom dışındaki mobil işletmecilerin 2009 yılında sağladığı toplam istihdamın, 2003 yılına göre yüzde 42 arttığı görülüyor. Türkiye’nin önde gelen head hunter ve İK şirketlerinden 13’ü ise son bir yılda telekom, enerji ve sağlıkta toplam 516 yöneticiyi işe yerleştirmiş durumda. Bu yöneticilerin çoğunun genel müdür ve genel müdür yardımcısı seviyesinde olması ise dikkat çekici.

Bu 3 sektöre son bir yılda 23 orta ve üst düzey yönetici yerleştiren Oneword Consulting’in yönetici ortağı Tim Bright, sektörde talebin yüksek, arzın az olduğunu söylüyor ve ekliyor:
” Bu sektörlerde özellikle orta ve üst düzeyde kalifiye eleman sıkıntısı var. Bu durum kaliteli insan kaynağının şimdiden yüksek ücretler talep etmesine de neden oluyor.”

ORTA KADEME DE HAREKETLİ

Enerjide üst düzeyde yaşanan hareketlilik, orta kademelere de yansıyor. Bu dinamik sektörlere son 1 yılda, orta kademe yönetici yerleştirme konusunda önde gelen şirketlerden Grafton Recruitment 66, Randstad Türkiye 53, Adecco Türkiye 49, HRM ise 42 yönetici yerleştirmiş durumda.

HRM Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka ise özellikle elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle enerjide orta ve üst düzey yönetici transferlerinin ivme kazandığına dikkat çekiyor. 2010 yılı sonuna doğru meclisten yenilenebilir enerji yasa tasarısının geçmesiyle bu hareketliliğin artacağını belirtiyor ve “Bu durumda fotovoltatik ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları alanlarında Türkiye’deki planlanmış yatırımlar devreye girmeye başlayacaktır. Böylece bu sektörde orta ve üst düzey yönetici transferleri daha da artacaktır” diye konuşuyor.

ÜCRETLER YÜKSELECEK

Türkiye’nin önde gelen iş arama sitelerinde de telekom, enerji ve sağlık sektörleri yükselen bir grafiğe sahip. Kariyer.net’te enerji sektörüne yönelik son 1 yılda çıkan ilan sayısı 497. Bu ilanlardan 36’sı ise orta ve üst düzey yönetici bulmak için çıkmış durumda. Bir başka kariyer sitesi Elemanonline.com’da ise son 1 yılda telekom sektöründe 4.900, sağlıkta 1.696, enerjide ise 664 ilan çıkması dikkat çekici

Elemanonline.com Genel Müdürü Akif Baransel’de telekom, enerji, ve sağlık sektörlerinde orta ve üst düzey kademelerde adaylara ulaşmakta zorluklar yaşandığını düşünenlerden. “Önümüzdeki dönemde bu sektörlerde transferlerin yoğun yaşanacağı ve ücretlerin de buna paralel diğer sektörlere oranla daha yukarılara tırmanacağı kanaatindeyiz” diyen Baransel, bu sektörlerde MT programlarına ağırlık verilmeye başlandığını da dikkat çekiyor.

TALEP FAZLA ARZ YOK

Bu sektörlerde yer alan dev oyuncular da bu alandaki talep artışına dikkat çekiyor. Sabancı Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, enerji sektörünün özel sektöre yeni açıldığına vurgu yapıyor ve “Bu alanda hem özel sektör bakış açısına sahip, özel sektörün yaklaşımlarını ve süreçlerini tanıyan, hem de enerji teknolojilerine ve elektrik piyasasının dinamiklerine hakim yönetici sayısı kısıtlı” diyerek bu alandaki sıkışıklığa dikkat çekiyor.

Zorlu Enerji İK Direktörü Tansel Varan ise Türkiye’de son dönemde birçok şirketin enerji sektöründe yatırımlarını artırmasının az olan yetişmiş, deneyimli proje yöneticilerine ulaşmayı daha da zorlaştırdığını söylüyor ve “Enerji sektöründeki nitelikli çalışan ve yönetici sıkıntısının aşılabilmesi için şirketlere büyük iş düşüyor” diye konuşuyor.

Turkcell İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, telekomda şirket içi dinamikler ve hedefler doğrultusunda, iş yapış biçimlerinin değişmesine paralel olarak yeni pozisyonlar açıldığını söylüyor. “İş yapış biçimlerinin, iş tanımlarının ve gelişen teknolojinin etkisiyle arayışlar da farklılaştı. Klasik telko sektörel yetkinliklerinin yanı sıra medya, internet, finans, sağlık gibi farklı deneyim setlerini arar vaziyetteyiz” diye konuşuyor.

Bu alanlarda üniversitelerin de yetersiz kaldığını düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Ak Enerji Elektrik İK Direktörü Sevilay Uçar da bu görüşte. Sektörde kurulan yabancı ortaklıklar nedeniyle yabancı dil bilen deneyimli çalışan ihtiyacının oldukça fazla olduğunu söyleyen Uçar, sektörün hızlı büyümesine karşılık, oluşan açığı karşılamak konusunda yakın zamana kadar üniversitelerin yetersiz kaldığına dikkat çekiyor ve “Yine de üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin enerji sektörüne eğiliminin son yıllarda artmaya başladığını görüyoruz” diye konuşuyor.

SEKTÖR UZMANLARI NE DİYOR?

SAĞLIKTA UZMAN TALEBİ ARTACAK Deloitte Türkiye Sağlık ve İlaç Endüstrisi Lideri ve Ortağı GÜLER HÜLYA YILMAZ, sağlık sektöründeki gelişmeleri ve bu gelişmelerin istihdam piyasalarına etkisini şöyle yorumluyor: “Türkiye, halihazırda dünyanın en önemli 15 ilaç pazarlarından biri. Yabancı yatırımcılar bu potansiyeli gördükleri için Türkiye’ye yatırım yapıyor. Sağlık sektörü uzmanlarına olan talep de artıyor. Hatta bazı üniversiteler sağlık sektörüne uzman yöneticiler yetiştirmek için “sağlık sektöründe yöneticilik”, “hastane yöneticiliği” gibi konularda kurslar düzenleniyor. Sonuçta, sağlık sektörü büyümeye devam ettikçe bu alanda tecrübeli yöneticilere olan ihtiyacın da artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

TELEKOMDA KALİTELİ İK ÖNEMLİ Deloitte Türkiye TMT Endüstri Lideri ve Ortağı OKTAY AKTOLUN, telekom sektöründe 2009-2010 döneminde yatırımlarda ciddi artış gözlendiğini söylüyor ve sektördeki gelişmeleri şöyle yorumluyor: “Telekomünikasyon pazarının toplam gelirleri, genel ekonomik gidişatın aksine, yüzde 3-5 arasında büyüme yakaladı. Son 1 yıla baktığımızda ise telekom yüzde 35,1 büyüme oranıyla en fazla büyüyen sektör oldu. Telekom sektöründe yaratıcı fikirleri olan kişileri bulmak ve istihdam etmek gerekiyor. Telekom sektöründeki büyüme kaleminin yeni ürünler olduğu göz önüne alınırsa bu alanda da önümüzdeki dönemde kaliteli insan kaynağına olan ihtiyaç artacaktır.

ENERJİDE HAREKETLİLİK SÜRECEK Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm başkanı MÜŞFİK CANTEKİNLER, enerjideki yatırım ihtiyacının artacağını belirtiyor ve ekliyor: “Enerji sektöründe 2010 yılında özellikle dağıtım bölgeleri ve üretim tesisleri özelleştirme ihalelerinin önemli bir yer tutacağı biliniyor. 2010 yılı ve sonrasında satın alma ve birleşmelerin de süratle devam edeceği öngörülüyor. Enerji sektörünün cazibesinin yanında artan büyük oyuncu sayısı da rekabet koşullarını zorlayıcı hale getirecek. Günümüzde enerji üretiminde özel sektörün kendi piyasa koşullarında ürettiği elektrik enerjisi miktarı yüzde 15-20 civarında. Bu durumda önümüzdeki yıllarda bu sektörde ciddi bir yatırım ihtiyacı doğması da muhtemel. Hareketliliğin en az 5 yıl daha bu seviyede devam etmesini öngörüyor.
25 Temmuz 2010 Sabah İşte İnsan