İK METRİKLERİ DANIŞMANLIĞI

İK METRİKLERİ

HRM olarak, İnsan Kaynakları Yapılanma projelerimizde ürettiğimiz pek çok bilgi, kurduğumuz sistemler ve hayata geçirdiğimiz uygulamalar ile hizmet verdiğimiz firmanın kurumsallaşması sürecine katma değer sağlamaya çalışıyoruz.

Yol haritamız;

 NEREDEN BAŞLASAK? Önce firmanın ve çalışanların ihtiyaçlarını tespit ediyoruz.

 NELER YAPSAK? Sonra bu ihtiyaçlara cevap verecek İK sistemleri kurguluyoruz.

 NASIL ANLATSAK? İK’nın tüm bu kurulan sistemlerin çıktılarını, yönetimin karar alma süreçlerine etki edecek şekilde rakamlarla / raporlarla / analizlerle ifade edebilmesi için bir altyapı oluşturuyoruz.

Kısacası, İK Yapılanma projelerimizde izlediğimiz yolu anlatan yukarıdaki ilk iki aşama sonrasındaki üçüncü aşamada (Nasıl Anlatsak?) yaptığımız çalışma ile İK profesyonellerini,

konularında donanımlı hale getiriyoruz.

Bu modülde BC HRMA (British Columbia İnsan Kaynakları Yönetim Derneği)  referanslı insan kaynakları trend metriklerinin ölçüm metotları, analiz ve değerlendirme süreçleri, uygulamalı olarak aktarılmaktadır.

Sunulan Fayda

Metriklerle ölçümleme sonrasında kurulacak etkili bir veri analizi, değerlendirme ve raporlama sistemi, hem İK Departmanları’nın stratejik iş ortağı olarak yönetim kademesindeki etkililiğini arttıracak, hem de kuruma karar alma süreçlerinde birçok fayda sağlayacaktır. Bu faydalardan başlıcaları, maliyet azaltıcı istihdam uygulamaları, karar süreçlerinde somut kriterler ile doğru yöntemlerin belirlenmesi, iş veriminin arttırılması, eğitim ve gelişim hizmetlerinin etkinliği, personel dönüşüm oranının düşürülmesidir.

REFERANSLAR
BP Türkiye
3 Kelimede HRM; Güvenilir, Çözüm odaklı, Duyarlı.
BP Türkiye 10 yılı aşkın süredir HRM ile birlikte çalışmaktadır ve bu süre boyunca 1 kez bile uyumsuzluk veya yanlışlıkla karşılaşmamıştır.
Nispeten küçük fakat fazlasıyla profesyonel bir şirket olan HRM Danışmanlık, bizim için kesinlikle güvenilir bir iş ortağıdır.

Reyhan Elmalidag
BP Türkiye İK Müdürü
TANAP
HRM, atikliğimizi iyi düşünülmüş perspektifleriyle ve hızlı eylemleriyle destekleyen uzun vadeli, güven duyduğumuz bir iş ortağımızdır.

Çiğdem ÖZDEMİR EVREN
İnsan Kaynakları Direktörü
Bilkent Üniversitesi
“HRM firması farklı sektör ve kadrolarda görev yapan profesyonellerin yeni iş arayışlarında destek almayı tercih ettiği firmaların başında gelmektedir. Geniş ve nitelikli aday portföyü geçmişte yaptığımız işe alımlarda çok faydalı bir araç olmuştu. Sürecin hem adayların, hem de işveren temsilci İK biriminin ihtiyaç ve beklentilere uygun yürütülmesi de HRM’nin öne çıkan özelliklerinden biridir.”

  Ersun Türköz
İnsan Kaynakları Müdürü
ASAS AMBALAJ BASKI SANAYI ve TIC A.S.
HRM ile 10 yıldır çalışmaktayız. Çalıştığımız her projede, danışmanlarımız beklentilerimizin çok üzerinde bize destek verdiler. Bu yüzden yıllardır çalışmaya devam ediyoruz.

Yasin ATAK 
Insan Kaynakları Müdürü
HRM ANDROID UYGULAMASI İÇİN TIKLAYIN.